Hesap alışverişlerinde en sık karşılaşılan dolandırıcı tipleri

Merhaba arkadaşlar,

Bu haftaki yazımızda sizlere hesap alışverişlerinde sıklıkla karşılaşacağınız değişik dolandırıcı tipleri hakkında bilgi vermek istiyoruz. Bu bilgileri; maalesef hesapsat.net gibi aracı bir platform kullanmadıkları için dolandırıcıların kurbanı olan insanların bize yaptıkları bildirimler sayesinde deneyimledik. Lafı uzatmadan, içine biraz da eğlence katarak meşhur dolandırıcı tiplerimize geçelim. 

1. Kibar feyzo dolandırıcılar

Bu tip dolandırıcılar son derece kibar ve naiftir. O ses tonundan, o konuşma şeklinden, o efendim diyişinden asla zarar gelmez zannedersiniz. Hatta bazıları o kadar kibardır ki; kurban, dolandırıldıktan günler sonra bile dolandırıldığının farkına varamaz ve dolandırıcının uydurduğu her masala inanır. Cümle sonlarına genellikle "efendim" kelimesini mutlaka eklerler. "Tabi efendim", "Siz ücreti aktardıktan sonra hesabı size hemen göndereceğim efendim" hatta dolandırdıktan sonra bile ısrarla kibar olmaya devam edebilenleri de vardır. "Hesap aktarırken bir aksaklık oldu efendim", "Bilgileri hemen yolluyorum efendim"... Ama o bilgiler asla gelmez. 

2. Küçük Emrah modunda takılanlar

Bu tip dolandırıcılar, avını, hesapsat.net gibi güvenli alışverişi sağlayan platformlardan uzaklaştırmak için mazlum ve daha önce defalarca dolandırılmış rolünü oynarlar. Adeta Türk filmlerinde Nuri Alço'dan litre litre gazoz içmişçesine mazlumdurlar. Küçük Emrah'tan daha acınası durumdadırlar. İşte bu nedenle bu dolandırıcı arkadaşlar her şeye karşı güven sorunu yaşamaktadır ve hiçbir şekilde ne bir aracı site ne de başka bir şekilde hesap satışını yapmazlar. Ben daha önce dolandırıldım o yüzden önce para sonra hesap derler. Tabi güzel bir hesabı uygun fiyata bulduğunu düşünen kurban da maalesef hiç düşünmeden parayı gönderir. Tabi para gönderildiği gibi dolandırıcı tarafından da her türlü iletişim platformundan engellenir. Geçmiş olsun. Para nerde? Yok. Hesap nerde? O da yok...

3. Huysuz virjin gibi asabi olanlar

Bu tip dolandırıcılar kesinlikle kibar değillerdir ve alıyosan al kardeşim, bir sürü işim var seninle mi uğraşacağım modundadırlar. Psikolojik olarak kendini güçlü gösterir ve kurbanını ezer, büzer, zayıflatır ve neredeyse o ne derse yapma kıvamına getirir. Kendini sürekli bu işi yapıyormuş gibi gösterir ve çok yoğunmuş gibi bir hava verir. Gözüne far tutulmuş tavşan gibi kurbanını savunmasız bırakır. Kurban; "koskoca iş adamı benim 3 kuruşumu dolandıracak değil ya" düşüncesine kapılıverir bir anda. Aklı başında olan ve bu çekime direnen kurbanlar, sert ve kaba bir şekilde azarlanır ve satmıyorum sana kardeşim moduna girer dolandırıcı. Dolandırılma işleminden sonra kaba tavırları devam eder. Genellikle bu tip dolandırıcılar işi kılıfına uydurdukları için rahat ve umursamazdırlar.

4. Butik Ali gibi ikna edici olanlar

Bu tip dolandırıcılar ikna(!) yeteneklerini kullanırlar. Tamamen amatör ve yapışkan modda olan bu tip dolandırıcılara bile inanıp güvenebilen insanların var olduğunu görmek bizi ayrı bir hayal kırıklığına uğratmıyor değil. Herşey üzerine yemin eder ve asla haram mal yemez (!). Bunların yoğun dindar takılan versiyonları da mevcuttur. Aslında her türlü hal ve tavrıyla kurbanına onu dolandıracağını belli eder. Bu tip dolandırıcılarla telefonda konuşuyor olsanız bile, birazdan sizi hüpletecek olmanın verdiği hazdan dolayı, yüzündeki o pis sırıtmayı rahatlıkla hissedebilirsiniz. Genellikle şiveli konuşur. Sözlerinde tutarlı bir şey bulmak mümkün değildir. Bu tip dolandırıcılara genellikle 16 yaş altı ergen gençlerimiz/çocuklarımız kanmaktadır. 

,