Seo Analizi Nasıl Yapılır?

Seo Analizi Nasıl Yapılır?

Seo Analizi Nasıl Yapılır?

Seo Analizi Nasıl Yapılır ?


Google'daki görünürlüğünüzü araştırın SEO analizi yaparken yapılacak ilk şey Google'daki popülerliğinizi araştırmaktır. Şu anda, arama motorlarındaki sıralamanız, doğrudan sizinle ilgili anahtar kelimelerdeki sıralamanız ve arama sorgusunun ilk sayfasında kaç farklı sayfa olduğu gibi araştırmalar yapmak çok önemlidir. URL'nizi ve meta açıklamanızı analiz edin E-ticaret sitenizde sayfanın URL yapısını ve her sayfanın meta açıklama kısmını analiz etmeniz gerekmektedir. Sayfanın URL yapısı arama motorları ile uyumlu değilse bu sayfalar üzerinde çalışmanız ve URL yapılarını optimize etmeniz gerekir.

 

 SEO Analizinin Püf Noktaları Nelerdir?

 

 Sayfa başlığını ve alt başlığını kontrol edin. SEO analiz sürecinde, sayfa içeriğinde kullanılan ana başlıkları ve alt başlıkları da takip etmeli ve kontrol etmelisiniz. Web sitesindeki ana başlık "h1" etiketi kullanılarak oluşturulur ve her sayfada yalnızca bir h1 etiketi bulunmalıdır. Birden çok h1 etiketinin kullanılması, sayfanın doğru şekilde dizine eklenmemesine neden olur. Ana başlığa ek olarak, açıklayıcı bölümü ayrıntılı olarak anlatmak ve içeriğinizin anlaşılmasını kolaylaştırmak için sayfa içeriğinde alt başlıklar da kullanmalısınız. Bu süreçte h2, h3, h4, h5 ve h6 başlıkları alt başlıktaki hiyerarşik yapı için kullanılabilir. Bu alt başlıklar, makalenizi Google'ın "zengin snippet'ler" bölümünde öne çıkardıkları için de önemlidir.

 

 Aldığınız bağlantıyı kontrol edin SEO analizi sürecinde web sitenize dışarıdan yönlendirme bağlantılarının da kontrol edilmesi gerekmektedir. Farklı sitelerden back link araştırması içeren bağlantılar aldığınızda, bu bağlantıların kalitesini, bağlantıların işaret ettiği sayfaları, bu sayfaların düzgün çalışıp çalışmadığını veya doğru sayfaya yönlendirilip yönlendirilmediğini analiz etmek gerekir. Kırık bağlantılarınızı kontrol edin Sitedeki linkler bozuk ve geçersiz ise 404 sayfasına yönlendirilecekler ve bu linkleri de kontrol etmelisiniz. Kapsamlı bir SEO analizi yaparken, bu kontrolleri de yapmalı ve hasarlı sayfaları web sitenizden kaldırmalısınız, bu da o sayfaya yönlendirilen ziyaretçilerin kullanıcı deneyimini etkilemesini engelleyecektir.

 

 Resim URL'sini ve alt etiketleri kontrol edin SEO analizi araştırmasında sitenizdeki görsellerin arama motoru uyumluluğunu kontrol etmelisiniz. Görsel URL yapısı, alt etiketler ve görsel ek açıklamaları gibi birçok detayı kontrol ederek görüntünün optimizasyonunu analiz etmeniz gerekir. Aşağıdaki kılavuzda görüntü uyumluluğu hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

,